فهرست بستن

دنیل تامت

دنیل تامت
Daniel Tammet on a meeting.jpg
زادهٔ ۳۱ ژانویهٔ ۱۹۷۹ ‏(۴۱ سال)

دنیل تامت (انگلیسی: Daniel Tammet‎؛ زاده ۳۱ ژانویه ۱۹۷۹) نویسنده انگلیسی، مقاله‌نویس، مترجم، و دانشمند مبتلا به اوتیسم است. کتاب ۲۰۰۶ خاطراتش با نام «متولد یک روز آبی»، در مورد زندگیش که مبتلا به سندرم اسپرگر و سندرم ساوانت است، برنده «بهترین کتاب برای بزرگسالان جوان» در سال ۲۰۰۸ توسط مجله انجمن کتابخانه‌های آمریکا جوان کتابخانه خدمات نامگذاری شد. کتاب دومش، «استقبال از آسمان وحشی»، یکی از پرفروش‌ترین کتاب فرانسه در سال ۲۰۰۹. بود کتاب سوم او، «تفکر در اعداد»، در ۱۶ اوت ۲۰۱۲ توسط هادر و استوتون در انگلستان و در ۳۰ ژوئیه ۲۰۱۳ توسط لیتل براون و شرکت در ایالات متحده و کانادا منتشر شده‌است. Mishenka، اولین رمان خود را در فرانسه و کبک در سال ۲۰۱۶. منتشر شد و کتاب‌های او در ۲۰ زبان منتشر شده‌است. او از سال ۲۰۱۲ عضو انجمن سلطنتی هنر است.

زندگی شخصی

 دانیل پل کورنی[۱] متولد و بزرگ شده در پارس، شرق لندن، انگلستان، به عنوان فرزند ارشد از نه فرزند. او حملات صرعی عنوان یک کودک خردسال، که او پس از آن پیشی پس از درمان پزشکی رنج می‌برد.

او دو بار در مسابقات قهرمانی جهانی حافظه در لندن تحت نام از تولد او شرکت کردند، با قرار دادن 11th در سال ۱۹۹۹ و ۴ در سال ۲۰۰۰.[۱][۲]

او نام تولد او توسط نظرسنجی عمل تغییر داد، زیرا: «آن با راه او را دیدم خود را متناسب نیست.» او کلمه Tammet از استونیایی برای ‘درخت بلوط، صورت گرفت.[۳]

در سن بیست و پنج، او از سیندروم اسپرگر رنج توسط پروفسور سیمون بارون کوهن از دانشگاه مرکز تحقیقات اوتیسم کمبریج تشخیص داده شد.[۴] او یکی از کمتر از صد «دانشمندان شگرف» با توجه به Darold Treffert, M.D.، محقق پیشرو در جهان در این مطالعه از سندرم ساوانت است.[۵]

او از این موضوع از یک فیلم مستند با عنوان مردم فوق‌العاده ای بود: پسر با باور نکردنی مغز، پخش برای اولین بار در ایستگاه تلویزیونی بریتانیا کانال ۴ در تاریخ ۲۳ مه ۲۰۰۵.[۶]

او مهندس نرم‌افزار نیل میچل در سال ۲۰۰۰. با یکدیگر دیدار کردند در کنت، انگلستان، جایی که آن‌ها از یک زندگی آرام در خانه با گربه خود را در آنجا زندگی کرد، تهیه غذا از باغ خود.[۷] او و میچل عمل آنلاین آموزش الکترونیکی شرکت Optimnem، جایی که آن‌ها ایجاد و دوره‌های زبان منتشر شده‌است.

تامت حال حاضر در پاریس (فرانسه) زندگی می‌کند.[۸] با شوهر خود جروم TABET، یک عکاس ملاقات کرد در حالی که ترویج زندگی‌نامه خود بود

شغل

در سال ۲۰۰۲، تامت وب سایت، Optimnem راه اندازی شد.[۹] این سایت ارائه می‌دوره‌های زبان (در حال حاضر فرانسوی و اسپانیایی) بوده‌است و عضو تأیید شده از شبکه ملی بریتانیا برای یادگیری ۲۰۰۶. شده[۴]

متولد یک روز آبی توجه رسانه‌های بین‌المللی و ستایش منتقدان را دریافت. مجله واژه‌ها کمک داور ری اولسون اظهار داشت که زندگی‌نامه تامت بود «عنوان جذاب به عنوان بنجامین فرانکلین و جان استوارت میل» و این که تامت نوشت: «برخی از شفاف‌ترین نثر این سمت از همینگوی». ترجمان نگاه کرکوس اظهار داشت که کتاب «فراتر از ناتوانی ژانر خاطرات».

تامت برای تور کتاب خود در ایالات متحده در چند تلویزیون و رادیو بحث، از جمله ۶۰ دقیقه و در اواخر با دیوید لترمن ظاهر شد.[۴][۱۰] در فوریه ۲۰۰۷ متولد شده در یک روز آبی را به عنوان کتاب رادیو بی‌بی‌سی ۴ از هفته در انگلستان مرتب شده‌است.

کتاب دوم خود، با استقبال از آسمان گسترده، در سال ۲۰۰۹.[۱۱][۱۲] منتشر شد پروفسور آلن اسنایدر، مدیر دانشگاه مرکز سیدنی برای ذهن، به نام کار «یک دستاورد فوق‌العاده و به یاد ماندنی.»[۱۳]تامت استدلال می‌کند که توانایی‌های دانشمند هستند «فراطبیعی» نیست بلکه «یک نتیجه» از «طبیعی، راه غریزی از فکر کردن در مورد اعداد و کلمات». او نشان می‌دهد که مغز دانشمندان می‌توانید، تا حدی، بازآموزی می‌شود، و مغزهای طبیعی به توسعه برخی از توانایی‌های دانشمند یادمی‌گرفتند.[۱۳]

تفکر در اعداد، مجموعه ای از مقالات، اولین بار در سال ۲۰۱۲ به عنوان کتاب رادیو بی‌بی‌سی ۴ از هفته در انگلستان منتشر شد و سریال[۱۴]

ترجمه خود را به فرانسه از انتخاب شعر توسط لِ موری توسط L’Iconoclaste در فرانسه در سال ۲۰۱۴. منتشر شد[۱۵]

Mishenka اولین رمان تامت است که در فرانسه و کبک در سال ۲۰۱۶ آمد[۱۶]

منابع

 1. ↑ پرش به بالا به:۱٫۰ ۱٫۱ Foer, Joshua (7 April 2011). Moonwalking with Einstein. Penguin Books. ISBN 978-0-14-195227-7.[پیوند مرده]
 2. ↑ “Contestant ‘Daniel Corney'”. Michael Gloschewski. Archived from the original on 25 April 2012. Retrieved 1 November 2015.
 3. ↑ Johnson, Richard (12 February 2005). “A genius explains”. The Guardian. London. Retrieved 1 November 2015.
 4. ↑ پرش به بالا به:۴٫۰ ۴٫۱ ۴٫۲ Tammet, Daniel (22 February 2007). Born on a Blue Day. Hodder Paperbacks. ISBN 978-0-340-89975-5.
 5. ↑ Lyall, Sarah (15 February 2007). “Brainman at Rest in His Oasis”. The New York Times. New York. Retrieved 1 November 2015.
 6. ↑ Extraordinary People: The Boy with the Incredible Brain (Video). United Kingdom: Martin Weitz. 23 May 2005. Retrieved 1 November 2015.
 7. ↑ Caroline Scott (13 August 2006). “Daniel Tammet”. The Sunday Times. London. Retrieved 1 November 2015.
 8. ↑ Lucia Sillig et Peter Greenwood (3 April 2016). “Mise au Point”. Radio Télévision Suisse. Genève. Retrieved 23 April 2016.
 9. ↑ “Optimnem: Foreign Language Courses”. Daniel Tammet. Retrieved 1 November 2015.
 10. ↑ “A Look at an Autistic Savant’s Brilliant Mind”. NPR Talk of the Nation. Washington, D.C. 15 January 2007. Retrieved 1 November 2015.
 11. ↑ خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام Widesky وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 12. ↑ The Hour (Television). Ottawa: CBC Television. 2 February 2009. Archived from the original on 20 January 2011. Retrieved 1 November2015.
 13. ↑ پرش به بالا به:۱۳٫۰ ۱۳٫۱ Peter Wilson (31 January 2009). “A Savvy Savant finds his voice”. The Australian. Retrieved 1 November 2015.
 14. ↑ “Thinking in Numbers”. Daniel Tammet. 2012. Retrieved 1 November2015.
 15. ↑ “C’est une chose serieuse que d’etre parmi les hommes”. L’Iconoclaste. 24 September 2014. Archived from the original on 23 September 2015. Retrieved 1 November 2015.
 16. ↑ “Daniel Tammet: un regard poétique sur les nombres et les échecs”. RadioCanada. 16 April 2016. Archived from the original on 6 August 2016. Retrieved 13 June 2016.