فهرست بستن

امیلی دو شاتله

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از امیلی دوشاتله)
امیلی دو شاتله
Emilie Chatelet portrait by Latour.jpg

پرتره توسط موریس کانتن دو لا تور
زادهٔ ۱۷ دسامبر ۱۷۰۶
پاریس، فرانسه
درگذشت ۱۰ سپتامبر ۱۷۴۹ (۴۲ سال)
لونه‌ویل، فرانسه
ملیت فرانسه
شناخته‌شده برای Advocacy of kinetic energy
سابقه علمی
رشته(های) فعالیت ریاضیات
فیزیک
تأثیر گرفته از آیزاک نیوتن، گوتفرید لایبنیتس، Willem ‘s Gravesande
امضاء
Signature Only Emilie Du Chatelet RGNb10349352.01.tif

امیلی دو شاتله (به فرانسوی: Émilie du Châtelet) (تولد: ۱۷دسامبر ۱۷۰۶، مرگ: ۱۰ اکتبر ۱۷۴۹) ریاضی‌دان، فیزیک‌دان و نویسندهٔ فرانسوی است.

زندگی‌نامه[ویرایش]

امیلی دو شاتله (نام کامل:Gabrielle Émilie Le Tonnelier de Breteuil, marquise du Châtelet) دختر منشی دربار لوئی چهاردهم بود. او در کودکی از هوش زیادی برخوردار بود و در ۱۲ سالگی می‌توانست به راحتی به زبان‌های لاتین، ایتالیایی، یونانی و آلمانی صحبت کند و همین‌طور ترجمه‌گری کند. او پس از مدتی آموزش‌هایی دربارهٔ فلسفه، ریاضی و ادبیات دید و در سن ۱۹ سالگی ازدواج کرد.

دو شاتله پس از آشنایی با ولتر، نویسنده و فیلسوف فرانسوی، همراه با او دست به اقداماتی دربارهٔ جدایی کلیسا و دولت و محدود کردن قدرت دولت زد. در ۲۰سالگی به دلیل ادامهٔ تحصیل به فرهنگستان علوم فرانسه رفت ولی به دلیل جنسیت خود موفق به ثبت نام نشد.

یکی از اقدامات مهم دو شاتله ترجمهٔ مقالهٔ پرینسیپیا (Principia) نیوتن به فرانسوی است که این کار وی در آشنا کردن مردم فرانسه با نیوتن نقش مهمی داشت.

او نظریهٔ نیوتن را که می‌گفت انرژی جنبشی یک جسم با حاصل ضرب جرم یک جسم بر سرعت آن برابر است را تکمیل کرد و فرمول (e=mv²) را ارائه کرد. این نظریه که تئوری انیشتین از آن حمایت می‌کند خدمت بزرگی به دنیای علم کرد. او در سن ۴۲ سالگی به دلیل آمبولی جان خود را از دست داد.