فهرست بستن

وازگن آوانسیان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
وازگن آوانسیان
زادهٔ ۱۳۰۶ خورشیدی

۱۹۲۷ میلادی
قزوین

درگذشت ۱۳۸۶

۱۶ نوامبر ۲۰۰۷ (۸۰ سال)

ملیت ایران
سابقه علمی
رشته(های) فعالیت ریاضیات

وازگن آوانسیان (۱۳۸۶–۱۳۰۶) ریاضی‌دان ارمنی‌تبار اهل ایران و استاد دانشگاه ملی ایران بود. او برای نگارش کتاب مقدمه بر آنالیز نوین در سال ۱۳۴۲ برندهٔ جایزه سلطنتی کتاب سال شد.[۱]

زندگی‌نامه

وازگن آوانسیان در ۱ فروردین ۱۳۰۶ (۱۹۲۷) در قزوین به دنیا آمد. تحصیلات خویش را در دبستان شاهپور و پهلوی قزوین شروع کرد و سپس در دبیرستان البرز، تهران به پایان رساند و عازم فرانسه گردید و در آن کشور در رشتهٔ ریاضیات مدرک دکتری دولتی از دانشکدهٔ علوم را دریافت کرد. از جمله تالیفات وی می‌توان از کتابی تحت عنوان مقدمه بر آنالیز نوین و هشت اثر به زبان فرانسه دربارهٔ توابع سوزهارمونیم و پلوریسوزهارمونیک، تز دکتری دولتی که در مجلهٔ دانشسرای عالی فرانسه به هزینه دولت فرانسه به چاپ رسیده نام برد.
وازگن آوانسیان استاد ریاضیات دانشگاه ملی ایران بود و به مدت سه سال در دانشکدهٔ علوم پاریس تدریس کرد و پس از آن مدتی استاد دانشگاه استراسبورگ در فرانسه بود.
وی در روز ۱۶ نوامبر ۲۰۰۷ در حین برگزاری نمایشگاه نقاشی خویش درگذشت.

جوایز

در سال ۱۹۹۶ وی به خاطر مجموعه پژوهایش موفق به کسب جایزه آنری بکرل شد.

منابع

  1. ↑ بررسی روند ارائه جایزه کتاب از آغاز تا کنون در ایران، زهرا حسینی جوادی، پایان‌نامه کارشناسی‌ارشد کتابداری و اطلاع‌رسانی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال، زمستان ۱۳۹۳
  • «اعطای لقب دانشمند ریاضی به یک استاد ایرانی / وازگن آوانسیان، ۱۳۸۶–۱۳۰۶». خبرنامه انجمن ریاضی ایران. سال بیست و نهم (۴ (پیاپی ۱۱۴)). زمستان ۱۳۸۶.
  • لازاریان، ژانت د (۱۳۸۲). دانشنامه ایرانیان ارمنی. تهران: انتشارات هیرمند. صص. ۱۱۰. شابک ۹۶۴-۶۹۷۴-۵۰-۳.