فهرست بستن

زبان و ادبیّات عرب

هدف و ماهیت:

مردم کشور ما امروزه بیش از گذشته نیاز به آشنایی با زبان و ادبیات عربی دارند زیرا عربی زبان قرآن و زبان اول جهان اسلام و زبان فرهنگ و تمدن بیشتر کشورهای مسلمان است و ما برای بهره گیری از منابع اصلی اسلامی و تحقیقاتی که در این زمینه انجام می شود هم چنین تسلط بر زبان و ادبیات فارسی که از زبان و ادبیات عربی بسیار تاثیر پذیرفته است باید به زبان و ادبیات عرب مسلط باشیم. از همین رو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشورمان رشته زبان و ادبیات عربی ارائه میشود.

دانشجوی زبان و ادبیات عرب، با تاریخ ادبیات عرب و متون مختلف نظم و نثر دوره های مختلف آشنا می شود و فن ترجمه عربی به فارسی و بالعکس و علوم بلاغی و … را یاد می گیرد.

توانایی های مورد نیاز و قابل توصیه:

علاقه‌ و انگیزه‌ در رشته‌ زبان‌ و ادبیات‌ عربی‌ مثل‌ سایر رشته‌ها حرف‌ اول‌ را می‌زند. همچنین‌ دانشجوی‌ زبان‌ و ادبیات‌ عربی‌ باید به‌ ادبیات‌ فارسی‌ و زبان‌ عربی‌ تسلط‌ نسبی‌ داشته‌ باشد و در کنار این‌ توانمندی‌ها اگر به‌ زبان‌ عربی‌ به‌ عنوان‌ زبان‌ وحی‌ نگاه‌ کند، با عشق‌ و علاقه‌ بیشتری‌ رشته‌ تحصیلی‌ خود را ادامه‌ می‌دهد. زبان‌ و ادبیات‌ عربی‌ تنها رشته‌ زبان‌های‌ خارجه‌ است‌ که‌ فقط‌ از داوطلبان‌ گروه‌ علوم‌ انسانی‌ دانشجو می‌پذیرد. زیرا زبان‌ و ادبیات‌ فارسی‌ و عربی‌ وامدار یکدیگر هستند و این‌ دو زبان‌ چنان‌ درهم آمیخته‌اند که‌ بسیاری‌ از استادان‌ و ادیبان‌ ما معتقدند زبان‌ عربی‌ یک‌ زبان‌ بیگانه‌ نیست‌ و از همین‌ رو در اکثر دانشگاه‌ها رشته‌ زبان‌ و ادبیات‌ عربی‌ در کنار رشته‌ زبان‌ و ادبیات‌ فارسی‌ در دپارتمان‌ دانشکده‌ ادبیات‌ قرار دارد. البته‌ به‌ اعتقاد کارشناسان‌، زبان‌ عربی‌ باید یک‌ آزمون‌ اختصاصی‌ داشته‌ و داوطلبان‌ تمامی‌ گروه‌های‌ آزمایشی‌ اجازه‌ شرکت‌ در این‌ آزمون‌ را داشته‌ باشند، چون‌ گاهی‌ اوقات‌ یک‌ داوطلب‌ ریاضی‌ و فنی نیز به‌ رشته‌ زبان‌ و ادبیات‌ عربی‌ علاقه‌مند است‌ و مایل‌ است‌ در کنار رشته‌های‌ علوم پایه یا فنی‌، این‌ رشته‌ را نیز انتخاب‌ کند.

امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر:

امکان ادامه تحصیل تا مقطع دکتری وجود دارد.

 آینده شغلی و بازار کار:

فارغ التحصیل این رشته در ایران علاوه بر تدریس در آموزش و پرورش و موسسات خصوصی می تواند در آزمون اداره فنی قوه قضائیه نیز شرکت کند و در صورت قبولی در آزمون، مجوز تاسیس دارالترجمه را بگیردکه البته این مجوز خیلی محدود است. همچنین این افراد می توانند در بخش های دیگر مثل وزارت امور خارجه، دارالترجمه ها، شرکت های بازرگانی و تجاری به عنوان مترجم و در سازمان صدا و سیمای ایران به عنوان گوینده بخش عربی و یا به عنوان مترجم فعالیت کنند. پس از طی مقطع دکترا نیز می توانند به عنوان استاد دانشگاه های سراسر کشور مشغول به تدریس شوند.

دروس اصلی رشته شیعه شناسی:

دروس اختصاصی رشته زبان و ادبیات عرب 

روش تحقیق و ماخذ شناسی

مکالمه

متون حدیث

روزنامه ها و مجلات عربی

فن ترجمه

ترجمه از عربی به فارسی

تاریخ ادبیات دوره عباسی

ترجمه و تجوید قرآن کریم

متون نظم و نثر عربی در ایران

و….